Açık Radyo’nun konuğu olduk

September 1, 2006 at 11:56 am 5 comments

Açık Radyo’da “Sence Değil Bence Değil Araştırmaca” programının konuğu olduk ve “Yaşlı Tüketicileri Anlamak” isimli çalışmamızı anlattık.  

Kainatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo

logo_on.gifAçık Radyo kar amacı gütmeyen, bölgesek bir radyo istasyonu. 1995 yılında 92 ortak tarafından başlatılan bir kolektif. Açık Radyo hiçbir çıkar ve sermaye grubuna bağlı değil. Çoğulcu demokrasi, hukukun üstünlüğü, temel insan hak ve özgürlükleri dışında hiçbir “ideoloji”ye de bağlı değil. Ekşi Sözlük yazarlarına göre ise Açık Radyo;    

Herkesin kendi en iyi bildigi ve en sevdigi seyi, en acik sekilde dinleyiciyle paylastigi heves, tutku ve cosku radyosu.

Türkiye’nin en kaliteli, insanın kültürüne katkıda bulunan ve farklı müzik tarzlarında yaptığı yayınlarla..üstün bir radyo kanalı..

Sence Değil Bence Değil Araştırmaca  

“Sence Değil Bence Değil Araştırmaca” programı, kendileri de araştırma sektörünün içinde olan Nurhan Keeler ve Yunus Erduran tarafından hazırlanıp, sunuluyor. Programın direktörlüğünü ise Ebru Işıklı yapıyor. Mayıs 2005’den bu yana devam eden programda güncel ve sosyal araştırma konuları ele alınıyor. He hafta farklı bir araştırmanın, araştırmayı hazırlayan uzman konuklarla birlikte tartışıldığı programda, sonuçların yanısıra araştırmanın tekniklerine de yer veriliyor.

picture-002.jpg

Önümüzdeki haftanın konuğu biziz 

Bu kısa tanıtımlardan sonra gelelim bizim hikayemize. Geçtiğimiz günlerde Ebru Işıklı’dan (program direktörü) bir mail aldım. Yunanistan’daki kongrede sunduğumuz yaşlı tüketicilerle ilgili çalışmamızı anlattığım yazımı okumuş. Çalışma ilgilerini çekmiş. Hazırladıkları “Sence Değil Bence Değil Araştırmaca” programında bizleri konuk etmek istediklerini söyledi.

Böylesine nazik bir daveti geri çevirmek olmazdı. Çalışmayı birlikte hazırladığımız hocam Doç.Dr.Sevgi Öztürk’le birlikte, üşenmedik kalktık gittik İstanbul’a. Dün kayıt için Açık Radyo’daydık.

Sağolsunlar bizi çok güzel ağırladılar. Kendileriyle sohbet etmekten çok büyük keyif aldık. Programda “yaşlı tüketiciler neden önem kazanmaya başladı” sorusundan başlayıp, bu tüketicilerin özellikleri, araştırmanın nasıl yapıldığı ve sonuçlarının ne işe yarayabileceği, nasıl kullanılabileceği gibi konuları tartıştık. Tabi bu arada meğer tereciye tere satıyormuşuz, farkında değiliz (aşağıda Nurhan Hn.’ın özgeçmişine bakacak olursanız, neden böyle söylediğimi anlarsınız :)).

Program 7 Eylül Perşembe günü (önümüzdeki hafta) saat 11.00-12.00 arasında yayınlanacak. İstanbul dışında olanlar programı internetten veya Digitürk Kanal 406’dan dinleyebilir. Haftaya sözlü yapacağım, dinlemeyene sıfırı basarım ona göre.

picture-006.jpg

Son olarak programda emeği geçen Açık Radyo çalışanlarının hepsine de teşekkür ediyoruz. Tabi programda çalınması için Orson Welles’in  “I know what it is to be young but you don’t know what it is to be old” şarkısını bulan ismi bende gizli arkadaşıma da minnettar olduğumu belirtmeliyim 🙂      

* Nurhan Keeler felsefe ve Eski Yunanca öğreniminden sonra iki sene Atina’da yaşadı ve Modern Yunanca eğitimi aldı. Atina’dan Ankara’ya döndü ve Yunanca ile bağını korumak için İstanbul’da iki sene profesyonel turist rehberliği yaptı. 1991 yılında pazar araştırması sektörü ile tanıştı. Zet Nielsen’de 5 sene araştırmacı olarak çalıştı. Üç sene Coca-Cola’da stratejik planlama ve araştırmalar yaptı. İki sene GfK Panel araştırma şirketinin genel müdürlüğünü yaptı. 2001 yılından itibaren kendi kurduğu şirket olan Trend Group Araştırma ve Danışmanlık şirketinin çalışmalarını yürütüyor. Sosyal ve güncel trendleri daha çok semiotoloji ve etnoğrafik yöntemlere başvurarak yapıyor. Felsefe ve psikolojiyi araştırma sektörüne uyarlıyor ve referans olarak kullanıyor. Kablosuz Gençlik, Kadının Dünyası, Kosmo Pedi gibi çalışmaları var. Bilgi Üniversitesi’nde kültürel çalışmalarda kalitatif araştırmalar üzerine ders verdi. Koç Üniversitesi’nde pazar araştırması dersini veriyor.

Çalışmanın özeti: yasli-tuketicileri-anlamak.doc 

Advertisements

Entry filed under: Araştırma, Ders Notları, Genel.

Linkleri güncelledim

5 Comments Add your own

 • 1. Marketing Post ™ » Pazarlama Hakkında her şey  |  September 4, 2006 at 12:37 am

  […] Sonbaharın ilk pazarlama karnavalı olan , 7. Pazarlama blogları karnavalı başlıyor. Pazarlama Blogları karnavalı fikri ilk ortaya çıktığında, bir gün bu karnavalın ev sahipliğini yaptığımda yaşayacağım duyguyu hiç düşünmemiştim Bu karnavalı hazırlarken çok kısa sürede hazırlayacağımı sanıyordum ama yaklaşık 4 saatimi aldı. Tüm yazıları, katılımcıları, linkleri belirlemek ve düzenlemek oldukça zaman alıyor. Ev sahibi olmak zahmetli ama zevkli bir duygu imiş. Şimdi hazırlığım bitti ve karnaval hazır. Karnavala katılan yazıların diziliş sırası, öncelikle yazı gönderen bloglardan, gönderim sırasına göre dizilerek, göndermeyenlerden ise benim inisiyatifime göre dizilerek  yapıldı. Karnavalı hazırlarken, karnaval yazarlarını da daha yakından tanıma fırsatım oldu. Gerçekten eğlenceli bir deneyimdi. Bu duyguyu ilk karnavalını düzenleyen diğer blog sahipleri de fark edecek. Ve fark ettiğim diğer bir gerçekte aşağıda yazılarını okuyacağınız karnaval yazarlarının toplamından oluşan muazzam güç ve bilgi birikiminin bu ülkeye katacağı büyük artıydı. Hepimizin toplamı büyük bir artı ve bu artı hayatın daha güzel olmasına yol açacak. Sizi karnavalın değerli yazı ve yazarlarıyla baş başa bırakıyor ve keyifli okumalar diliyorum. Sürç-ü lisan ettikse affola. […]

  Reply
 • 2. volkan  |  September 4, 2006 at 6:59 am

  Programın mp3 formatında kaydı alınıp, download (indirme) için internete konulursa (upload) , o sırada dinleyemeyecek olanlar için (mesela ben) bir fırsat yaratılmış olur. Müşlerinin istekleri bitmez 🙂

  Reply
 • 3. Zeynep Özata  |  September 4, 2006 at 10:08 am

  Valla ben de söyledim ama serverları yeterli değilmiş bunun için 🙂

  Reply
 • 4. İsmiGizliKişi  |  September 4, 2006 at 10:23 am

  Rica ederiz efem 🙂
  Dinleyelim bakalım. Podcast’i de olacak mı?

  Reply
 • 5. zeynepozata  |  September 4, 2006 at 12:47 pm

  Yok. Podcast olmayacakmış. Aynı öneriyi ben de getirdim tabi. Gerçi sorayım, belki ben koyabilirim sayfaya.

  Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


"Uygulamaya elvermeyen teori anlamsız, teoriye dayanmayan uygulama ise kısırdır." Leonardo da Vinci

İletişim

Arşiv

Yakın Takip

Subscribe in NewsGator Online

Subscribe in Bloglines

Ziyaretçilerde Son Durum

 • 339,646 hits
free webpage counters

%d bloggers like this: