Sanal reklamlar televizyonda film izleme keyfimizi hepten elimizden aldı

November 20, 2006 at 2:19 pm 6 comments

iclem_yazilari2.jpgKanal D, pazar akşamı vizyona girdiği zaman büyük yankı uyandıran ama bir o kadar da hayal kırıklığı yaratan “Kurtlar Vadisi Irak” filmini yayınlayacağını duyurunca, “eh sinemada gitmedim, bari televizyonda izleyeyim” diye düşünerek geçtim filmin karşısına. Aynı diziyi olduğu gibi filmi de yine Next&Next Star sunuyordu bize. Hatta film başlarken “Bu filmde sanal reklam uygulaması yapılmaktadır” uyarısı da gösterildi. Televizyonda izlediğimiz pek çok dizide ya da filmde ya marka yerleştirme ya da sanal reklam uygulamaları ile karşılaşıyoruz. Ancak …. Ben televizyonda yayınlanan hiçbir filmde sanal reklam uygulamasının bu kadar abartıldığını, bu kadar yerli yersiz kullanıldığını görmedim. Ekranda bir ovada yol alan otomobili izlerken birden bir mimarlık firmasının reklam tabelası ve bir apartman beliriveriyor, ve siz sözcüğün gerçek anlamıyla dumur oluyorsunuz. Kerpiç evlerin üstüne getirilmek istenmiş ama başarılı olunamadığı için ortalık yerde duran Next&Next Star uydu antenleri, uyarı tabelalarının altında beliriveren markalar, …. Bu uygulamayı bu kadar abartılı kullanmak, o anda filmde neler olduğunu anlamanızı da engellediği gibi filmden tamamıyla kopmanıza neden oluyor. Herhalde dünyanın birçok yerinde sanal reklam uygulamaları vardır, sinema filmlerinde markaları görmeye zaten hepimiz alıştık. Ama bunun da bir adabı ve endazesi olmalı, değil mi? Reklam yapacağım diye markaları olur olmaz yerde gözümüze sokmaya da gerek yok herhalde. Sevgili Selim Abi pazarlama iletişimindeki yanlışlarla ilgili çok güzel bir yazı yazmıştı, filmi seyrederken dönüp tekrar bu yazıyı okumak gerektiğini düşündüm, fakat sadece bizim değil, bu reklamları yapanların da (Pazarlama iletişimi demek, kafamıza logo kakmak gözümüze gazoz şişesi sokmak değildir).

Advertisements

Entry filed under: İçlem Yazıları.

Kısa kısa…

6 Comments Add your own

 • 1. muhammet  |  November 21, 2006 at 8:07 am

  Belkide reklam veren firmaların başarmak istedikleri buydu.Olur olmaz yerlere düzensiz reklamlar koyarak iyi yada kötü adlarından bahsettirmek.Sakın Seth’in Mor inek kitabını okumuş olmasınlar:))

  Reply
 • 2. Can  |  November 21, 2006 at 12:24 pm

  Kesinlikle katılıyorum, fakat burada asıl hata tepkisiz izleyicilerde bana kalırsa.

  TiVo buna benzer bir uygulama başlattığında müşterileri ayağa kalmıştı ve Tivo tükürdüğünü yalayıp bu reklamlara son vermişti.

  Bir kampanya başlatılarak tepki gösterilmesi gerekir diye düşünüyorum.

  Reply
 • 3. Tolga  |  November 26, 2006 at 5:22 pm

  Markanın logosunu suratımıza suratımıza çarparken,insanların o markaya karşı nefretle karışık bir antipatiklik hissetmesini sağlamak da reklam stratejisi mi acaba ? Ben dünyanın hiçbir yerinde böyle birşey görmedim,reklamın bir asaleti olmalı diye düşünüyorum.

  Reply
 • 4. Engin  |  June 7, 2007 at 5:58 am

  Sanal reklam hakkında RTÜK “Sanal reklamın kullanımı, programın kalitesini ve bütünlüğünü veya olayın gerçekleştiği mekanın algılanmasını değiştirmemeli ve bozmamalıdır.” demektedir. Ancak görüyoruz ki hem göz zevkine, hem de olayın gidişatına etki etmektedir.

  Reply
 • 5. kurtlar vadisi  |  October 3, 2009 at 2:53 am

  ne gostrilirse onu izliyoruz yorumlamadan.

  Reply
 • 6. temadooge  |  June 7, 2010 at 5:29 pm

  arac borcu sorgulama

  Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


"Uygulamaya elvermeyen teori anlamsız, teoriye dayanmayan uygulama ise kısırdır." Leonardo da Vinci

İletişim

Arşiv

Yakın Takip

Subscribe in NewsGator Online

Subscribe in Bloglines

Ziyaretçilerde Son Durum

 • 339,646 hits
free webpage counters

%d bloggers like this: